Przenikalność tkanin – rolety wewnętrzne.

Przenikalność tkanin- jaką tkaninę do rolet wybrać ?

Zapadła decyzja ! chcemy rolety! ale jak sprawdzić przenikalność tkanin.
W pierwszej chwili wertujemy strony internetowe aby znaleźć firmę która takowe nam wyprodukuje i zamontuje.
Powiedzmy,że jesteśmy z Opola więc w wyszukiwarkę wpisujemy frazę Rolety Opole.
Naszym oczom pojawia się kilkanaście firm które są w stanie taką usługę wykonać.
Na ich stronach internetowych znajdziemy różne systemy z roletami, cenniki oraz to na czym najbardziej nam zależy czyli tkaniny.

Niestety z doświadczenia wiem ,że monitor nie zawsze odzwierciedli nam faktyczny stan przenikalności tkanin do rolet oraz odcienie kolorystyczne.
Ciekawostką jest to, że jeśli patrzymy na monitor od góry tkaniny do rolet wydają się być jaśniejsze, natomiast od dołu ciemniejsze.
Co zrobić w takim przypadku ?
Nie pozostaje nam nic innego jak wezwać fachowca w celu pomiaru rolet, wyceny oraz przedstawienia próbek tkanin.

Polecam Wam wybierać takie firmy które w swojej ofercie posiadają darmowy pomiar. Taka informacja powinna być na stronie danej firmy. Sam znam parę takich w Opolu. Jaką polecam ? Link możecie znaleźć na stronie głównej mojego bloga.

  • Rolety – analiza zdjęć.

A teraz do rzeczy: Przychodzi fachowiec mierzy, wycenia przedstawia próbkę rolety oraz tkaniny.  Obowiązkowo każdą tkaninę należy przyłożyć do szyby okiennej przy świetle dziennym, wtedy zobaczymy czy zaciemnimy pomieszczenie w 100 procentach czy może mniej.

roleta jasna dzień noc
Tkanina BAHAMA 2 kremowa.

Weźmy pod uwagę, że powyższa tkanina z katalogu Bahama przy zasłonięciu przepuszcza do pomieszczenia dosyć dużo światła. Polecana główne do salonów ponieważ nawet przy całkowitym zasłonięciu nie trzeba będzie zapalać światła w dzień.

przenikalność tkanin ciemnych
Tkanina BAHAMA 2 kolor ciemny brąz.

Tutaj widzimy ciemną tkaninę dzień noc do rolet wewnętrznych z kasetą i prowadnicami.
Przy zasłonięciu zaciemni nam pomieszczenie praktycznie w stu procentach.
Polecam ją do zastosowań w sypialniach i w niektórych przypadkach w łazienkach.

rolety z tkaniną dzień noc
Tkanina BAHAMA 2 kolor kawa z mlekiem.

Możemy wybrać rolety z tkaniną pośrednią w tym wypadku kawa z mlekiem.
Zastosowanie takiej rolety pozwoli nam zrobić w pomieszczeniu tzw półmrok.

Podsumowując ten wpis podczas pomiaru rolet należy zwrócić uwagę przede wszystkim na przenikalność tkanin. Mimo, że tkanina będzie miała taką samą gramaturę to właśnie kolor wpływa w głównej mierze na wpuszczanie światła słonecznego na naszego domu.

Zapraszam do przeczytanie innych ciekawostek z branży rolet.

 

Żaluzje pionowe czyli sposób na nietypowe okna.

  •  Żaluzje pionowe – nietypowe montaże

    Żaluzje pionowe to idealny sposób pozwalający przysłonić nietypowe okna, ale nie zawsze !

Żaluzje pionowe
Okno przed montażem żaluzji pionowych.

W obecnych czasach architekci prześcigają się w projektowaniu coraz to dziwniejszych domów. Jeśli masz okna trójkątne, trapezowe lub inne nietypowe jedynym tanim sposobem jest zastosowanie żaluzji pionowych ucinanych na konkretny wymiar (każdy pasek).

Trzeba wziąć jednak pod uwagę ,że w niektórych przypadkach będzie to bardzo niepraktyczne rozwiązanie a szczególnie jeśli zastosujemy żaluzje pionowe.
Na załączonym obrazku żaluzja pionowa (dwie szyny montowane po skosie) mogłaby odsłaniać się tylko w formie odwrotnej kurtyny do środka , czyli po złożeniu jej cała tkanina będzie zsuwała się do środka czyli tam gdzie są drzwi wyjściowe na balkon.

Jeśli chcielibyśmy aby żaluzja zsuwała się do boków to środkowe paski będą jeździły po ziemi 🙂

Kolejną rzeczą na którą należy zwrócić uwagę to odległość od skrzydła w otwieranym oknie do nadproża. Szyna górna od żaluzji pionowej ma wysokość około 4 centymetrów, może to powodować ,że okna nie będzie można w ogóle otworzyć ponieważ będzie haczyło o górną szynę żaluzji pionowej.

Niektórzy ludzie w takiej sytuacji są skłonni nawet kupić same tkaniny i nakleić je rzepami bezpośrednio do szyby (bywały takie przypadki). Jest to rozwiązanie najgorsze z możliwych ponieważ nie ma możliwości regulacji zaciemniania pomieszczenia tak jak w przypadki żaluzji pionowych.

Nietypowe okna to również różnego rodzaju okręgi. Niestety nie znam żadnych systemów które mogłyby zaciemnić takie okno bezpośrednio na nim. Jedyną możliwością w takim przypadku jest zastosowanie żaluzji pionowej lub rolety wolno wiszącej do ściany nad oknem. Ma to oczywiście swoje minusy ze względu na estetykę całego pomieszczenia.

Żaluzje pionowe – Historia

Pierwsze żaluzje pionowe pojawiły się już w latach 80-tych.
W Opolu produkowała je jedna firma która szybko wprowadziła kolejne rozwiązania takie jak aluminiowe żaluzje poziome. Był to hit do tego stopnia ,że ludzie sami robili listę zapisów w blokach, żeby móc je mieć 🙂 Czekali miesiącami ale czego nie robiło się dla takiego udogodnienia.

Więcej w dziale o systemach .