Rolety wolno wiszące i ich wpływ na funkcjonowanie okien

Rolety mają ogromny wpływ na funkcjonowanie okien PCV.

Rozróżniamy wiele rodzajów rolet m.in:
Wolno wiszące (montowane do skrzydła na wieszaki lub do ściany)
W kasetach i prowadnicach (montowane do skrzydła na piankę lub wkręcane.

Rolety wolno wiszące montowane do skrzydła na wieszaki to najgorszy sposób montażu.
Patrząc ze względu technicznego wieszak zachodzi pomiędzy skrzydło okienne a ościeżnicę okna wypychając uszczelkę i całe skrzydło.
Powoduje to wypchanie skrzydła okiennego względem ościeżnicy przez co klamka przy zamykaniu ciężej chodzi.
Bardzo często dochodzi do uszkodzenia zasuwnic okiennych (zerwanie mechanizmu) co generuje dodatkowe koszty. Wymiana takiej zasuwnicy oscyluję w granicach 150-200 zł + robocizna.
W razie uszkodzenia polecam firmę z Opola która zajmuje się naprawą i serwisem okien.

Prawidłowy montaż rolet wolno wiszących to montaż na wkręty do sufitu lub na wkręty do skrzydła.

Rolety dzień noc montowane do sufitu. Miejsce montażu Opole. Firma Oknoserwis.

Systemy te pozwalają również na montaż do karton gipsu na specjalne kołki rozporowe.

Montaż rolet – analiza sposobów.

Montaż rolet – jaki sposób wybrać ?

montaż rolet
Rolety wewnętrzne – montaż

Montaż rolet. – Przez kilkanaście lat w branży spotkałem wiele systemów rolet. Zaczynając od wkręcanych , kończąc na przyklejanych.

Zacznijmy więc od początku.
W latach 90-tych w grę wchodziło tylko wkręcanie czyli dziurawienie profili okiennych , ścian itp itd.
W tamtych czasach nie było za dużego wyboru więc brało się co było.
Zaletą montażu rolet przez wkręcanie na pewno jest fakt ,że taka roleta na pewno nie odpadnie. Ale co jeśli np. developer nie pozwala na niszczenie profili okiennych ponieważ stracą one gwarancję ?
W takim momencie nie pozostaje nic innego jak montaż rolet poprzez taśmę piankową.
Musimy wziąć pod uwagę jeden fakt: Montaż rolet wewnętrznych na taśmę piankową można zastosować tylko w systemach z PCV.
Systemy aluminiowe niestety nie nadają się do tego. Dlaczego ?

Weźmy pod uwagę pewien fakt: Okna PCV pracują, czyli w zimę przy chłodzie kurczą się, natomiast w lecie przy upałach rozciągają (takie prawa fizyki)

Jeśli przy montażu rolet wewnętrznych zamontujemy systemy aluminiowe na taśmę piankową mogą odpaść przy najbliższej zmianie temperatury.

System PCV natomiast pracuje dokładnie tak samo jak okno pcv.

Osobiście polecam tylko systemy PCV zarówno do okien plastikowych jak i drewnianych. W oknach aluminiowych też nic się nie stanie a przynajmniej nie musimy nic wiercić.

Zaletą montażu rolet na taśmę piankową jest również szybkość montażu , należy jednak pamiętać o tym ,że raz przyłożona roleta do okna może już się od niego nie odkleić 🙂

Montaż rolet
Montaż rolet dzień noc

Montaż rolet – wady

Największą wadą systemów wkręcanych jest fakt , iż zmieniając za parę lat wystrój swojego pokoju zostaniemy z dziurami w ścianach lub oknach.
Dziury w ścianach jesteśmy w stanie zaszpachlować ale co zrobić z dziurami po montażu rolet w profilach okiennych.
Odpowiedź brzmi: NIC

Swojego czasu widziałem specjalne preparaty do zaślepiania dziur w profilach PCV, niestety nie spełniały one moich oczekiwań a kosztowały ponad 100 zł. !!!

Systemami które bezwzględnie musimy wkręcać są: Żaluzje pionowe – ze względu na swój ciężar i brak możliwości zastosowania taśmy piankowej na ścianie.

Drugim systemem który należy wkręcać podczas montażu są rolety do okien dachowych. Ze względu na zastosowanie mechanizmu sprężynowego oraz dużych napięć podczas użytkowania.

Duże znaczenie podczas wyboru rodzaju montażu rolet jest ciężar tkaniny, jedne są cięższe , drugie lekkie. Więcej opisałem w artykule przenikalność tkanin. Natomiast praktycznie wszystkie systemy kasetowe PCV można montować na taśmę piankową bez względu na wymiar.

Rolety – jakie kupić ? moje opinie o roletach.

W pewnym momencie każdy z nas staje przed dylematem jakie rolety wybrać do swojego mieszkania.  System kasetowy , wolno wiszący , tkaniny gładkie czy może night&day (dzień – noc)

rolety dzień noc
Zdjęcie przedstawia roletę dzień noc.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: „takie jakie się nam podobają, oraz takie które spełnią nasze oczekiwania odnośnie zaciemnienia”.

Duże znaczenie przy wyborze odpowiedniej tkaniny ma jej barwa. Często zdarza się ,że tkanina z takiej samej gramatury a w innym kolorze znacząco zmienia przenikalność światła słonecznego które wpada do pomieszczenia.

 • Rolety w kasetach z prowadnicami

  Sa to systemy najmilsze dla oka , zabudowana kasetą rurka wraz z materiałem oraz boczne prowadnice wkomponowane w okno. Niestety wszystko co ładne musi być droższe również ze względu na dodatkowe komponenty zastosowane przy produkcji.

 • Rolety wolno wiszące

  Aluminiowa rurka wraz w widocznym materiałem do tego najczęściej musi być wkręcana wkrętami do okna lub do ściany. W obecnych czasach raczej odchodzi się od tego typu rolet. Ja również ich nie polecam.

 • Żaluzje pionowe

  Pierwsze takie systemy pojawiły się w Polsce pod koniec lat 80-tych. Są to pionowe pasy z szyną górną.  Modne dawniej w mieszkaniach. Aktualnie montowane raczej tylko w biurach. Zajmują miejsce przy parapecie co bardzo ogranicza przestrzeń w pomieszczeniu.

 • Podsumowanie opinii o roletach

   

  W mojej kilkunastoletniej karierze zawodowej przechodziłem przez wiele różnych systemów zaciemnień wnętrz, zaczynając od żaluzji poziomych, poprzez rolety drewniane a kończąc na roletach w kasecie i prowadnicach.

Na tą chwilę według mnie najlepsze będą te ostatnie wraz z tkaninami dzień noc, najmodniejszymi w ostatnich czasach. Niestety musimy się liczyć z ceną wyższą niż za standardowe rolety. Najtańsza roleta dzień noc to wydatek rzędu minimum 140 zł. Oczywiście mowa tu o najmniejszym wymiarze. Rolety balkonowe to wydatek około 250 zł za sztukę. Niektóre firmy całe szczęście proponują darmowe montaże i takie polecam wybierać.

Podsumowując ten artykuł polecam zawsze sprawdzać wiele firm z rolety Opole zanim podejmiemy decyzję ponieważ nagle może okazać się ,że za montaż będziemy musieli dodatkowo zapłacić w niektórych firmach nawet 50 zł za jedną roletę.

Zapraszam również do działu ciekawostki na mojej stronie